Deklaracja dostępności
- Deklaracja dostępności
Deklarację sporządzono dnia 31.03.2023r.
Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 31.03.2023 roku.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Zgorzelcu
ul. Powstańców Śląskich 1
59 – 900 Zgorzelec
Tel. 75 64 92 564
e-mail: sowkorczak@op.pl
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu ,
- wnioskować o udostepnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostepnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostepnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
- Procedura wnioskowo-skargowa
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu.
Alternatywny sposób dostępu polega w szczególności na zapewnieniu kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2019 r. poz. 123 i 730), lub za pomocą tłumacza języka migowego, lub tłumacza-przewodnika, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), jeżeli podmiot publiczny udostępnia taką możliwość. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie następuje bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. podmiot publiczny niezwłocznie powiadamia osobę występującą z żądaniem o przyczynach opóźnienia oraz terminie, w którym zapewni dostępność cyfrową wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej, jednak nie dłuższym niż dwa miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
W przypadku gdy podmiot publiczny nie jest w stanie zapewnić dostępności cyfrowej elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej zgodnie z żądaniem, niezwłocznie powiadamia on osobę występującą z żądaniem o przyczynach braku możliwości zapewnienia dostępności cyfrowej wskazanego elementu i wskazuje alternatywny sposób dostępu do tego elementu. Podmiot publiczny odmawia zapewnienia dostępności cyfrowej elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej, jeżeli wiązałoby się to z ryzykiem naruszenia integralności lub wiarygodności przekazywanych informacji.
W przypadku odmowy zapewnienia dostępności cyfrowej albo w przypadku odmowy skorzystania z alternatywnego sposobu dostępu przez osobę występującą z żądaniem przysługuje prawo do złożenia do podmiotu publicznego skargi w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej.
Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej stosuje się przepisy działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich:
- Dostępność Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. J. Korczaka w Zgorzelcu
do wymogów ustawy z dnia 19 lipca 2019 o zapewnieniu dostępności osobom
ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. 2020r poz. 1062)
W skład Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. J. Korczaka w Zgorzelcu wchodzą 2 piętra mieszczące się w jednym budynku, w którym znajduje się również Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna.
Do wejścia głównego prowadzą schody i podjazd dla wózków. Budynek wyposażony jest w podjazd dla osób niepełnosprawnych. Co umożliwia wejście do budynku tylko na parter. Do wejścia bocznego do klatki schodowej prowadzą tylko schody. Do drugiego wejścia od strony boisk– prowadzą tylko schody. Budynek nie posiada windy wewnętrznej, co uniemożliwia bezproblemowe wejście do wyższych kondygnacji budynku oraz poruszanie się pomiędzy kondygnacjami osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Na parterze budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W budynku brak jest drzwi otwieranych automatycznie, co uniemożliwia wejście osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku, bez opiekuna – stanowi to barierę dostępności. Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
W budynku na każdym poziomie znajduje się korytarz, na piętra prowadzi klatka schodowa. Obiekt nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie braila ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Na pierwszym piętrze mieści się szkoła, gabinet wicedyrektora, gabinet pedagoga oraz sale mieszkalne. Przy wejściach do szkoły i internatu brak podjazdów dla osób niepełnosprawnych.
Na trzecim piętrze mieści się gabinet dyrektora, gabinet pedagoga, pomieszczenia administracyjne oraz sale mieszkalne. Przy wejściach do internatu brak podjazdów dla osób niepełnosprawnych.
Wejścia do poszczególnych pięter nie mają progów, drzwi zewnętrzne posiadają klamki na dogodnej wysokości.
Na terenie przy Ośrodku znajduje się parking, w tym wyznaczone 1 miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej. Do budynku prowadzi chodnik z kostki brukowej umożliwiający dojazd wózkiem inwalidzkim.
Na każdym z pięter znajdują się plany sytuacyjne budynku. Drogi ewakuacyjne wewnątrz budynków są oznakowane.
Brak jest przeciwskazań do wstępu z psem asystującym i psem przewodnikiem. Warunkiem wejścia na teren budynku z psem asystującym jest wyposażenie psa w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego wraz z zaświadczeniem o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Możliwość wejścia do budynku z psem asystującym nie zwalnia osoby niepełnosprawnej, jej opiekunów z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
- W zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej
Informacja o dostępności tłumacza języka migowego: placówka nie posiada tłumacza języka migowego.
Aplikacje mobilne. Podmiot nie posiada aplikacji mobilnych.
- W zakresie dostępności cyfrowej
Strona internetowa placówki jest częściowo zgodna z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych ( Dz. U. z 2019 r. poz. 848) tzn. ma zaimplementowane takie funkcje jak: zmniejszanie i zwiększanie tekstu, wysoki kontrast, podświetlane tło, czytelną czcionkę, podkreślenie linków.
Mogą zdarzyć się sytuacje, iż pomimo starań, pewne dokumenty opublikowane na stronie sa niedostępne z uwagi, na fakt:
-opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- pochodzą z różnych źródel